הסטודיו לאדריכלות - מעבדה לתכנון בר קיימא

הסטודיו עוסק בתחום המחקר העירוני/ עיצובי/ פרקטי לצורות המגורים, המסחר, הפנאי והתעסוקה ויחסי הגומלין המומלצים ביניהם. העיסוק בסטודיו (במקביל לתכנון פרויקטים במשרד) מתמקד במחקר אודות נקודות תורפה בתחום התכנון העירוני (או אי התכנון)  והאדריכלות בישראל לרבות השטחים הפתוחים ומציאת פתרונות ברי קיימא לאותן בעיות בתשומות מינימליות ליצירת סביבות מגורים, תעסוקה, חינוך מסחר ובילוי בעלי השפעה חיובית ומתמשכת על אורח החיים ובראייה ארוכת טווח.

הפרויקטים המחקריים המוצגים בעמוד הסטודיו, הינם תולדה של תחרויות תכנון, יוזמה או עניין אישי של כותב שורות אלו.

התשע"ט זה בוודאי המלצה לשעיטה וכך גם אני, מקווה השנה לשעוט קדימה ולהגיע להישגים בתחום שלי – אדריכלות. לגיטימי מצידי. אז ככה יוצא שהערב, ערב יום כיפור ובמלאת 30 לפטירת אבי, רפי נשיב, אני כותב שורות אלו, ומנסה להבין איך אני יכול להנציח לטובה את זכרו. ואולי מה שהיה משמעותי בחייו בשנים האחרונות (החודש ימלאו 75 להולדתו) היה הבית. בגיל הפנסיה, כך נקרא לזה, הגיע אבי למצב בו היה שוכר דירות, ולדאבונו (ולדאבוני), החליף מספר דירות בתקופה קצרה למדי. מהלך לא פשוט. בין לבין לקה במחלת לב שקירקעה אותו והפכה אותו לתלוי בית יותר ויותר. הדירה האחרונה בה בילה את השנתיים האחרונות הייתה דירת שיכון בת 60 מ"ר ושני חדרים ובמרחק 50 מ"ר משפת הים של קרית חיים – חיפה. לאחר שנים בהן שילם מיסים כעצמאי, שירת בצבא (וסגר את העסק ) ולחם במלחמות (ואף נפצע באינתיפאדה הראשונה) הגיע אבי למצב תלות בשירותי הביטוח הלאומי ואיכשהו הסתדר. בבלוק בו התגורר נתלו מידי פעם שלטי יזם כזה או אחר שניסה את כוחו מול הדיירים ליזום פרויקט 'פינוי בינוי'. במקביל החילותי אני לעסוק במחקר אודות השיכון במצבו הנוכחי וכיצד ניתן לנצל את נתוני הפתיחה של הבלוק ולבצע בו שדרוג ירוק בדומה ל'עור ירוק' שכזה, שאבי היקר ת.נ.צ.ב.ה אם דירתו הייתה זוכה לטיפול שכזה בידי המדינה, היה ודאי קורן משמחה ונהנה להזמין אליו ולארח את משפחתו וחבריו.

כולי תקוה ואמונה כי בקרוב פיילוט שכזה יקום ויקרום עור וגידים במסגרת הליך מחקר שנעשה בימים אלו ע"י הסטודיו בשיתוף משרד השיכון והבינוי. 

שיכון ירוק

רשומות

CO HOUSING

מגורים קהילתיים  (במקור CoHousing) "במגורים קהילתיים טמונה היכולת לחבר בין שכנים למטרות חברתיות ופרקטיות, כלכליות וסביבתיות." קהילה ייעודית של משקי בית

Read More »

BIM

   building information modeling ובעברית – תכנון מונחה עצמים. הוא שימוש בתוכנות כגון רויט, ארכיקאד וכד', אשר בשונה מאוטוקאד המוכר,  בתוכנות

Read More »

אגנים ירוקים

מעיין בכל דירה… את הכותרת לעיל אני חב לאמן בנימין ויטל מכרכור שלתפיסתו: "בכל פעם שאנו שוטפים את הידיים, מפעילים את

Read More »

גג

  סקירת מערכות גג בטון מזויין הוא המצאה אדריכלית מודרנית. יוצקים אותו בכל העולם בערך כמאה שנים. בישראל החל להיות מיושם

Read More »

בניה פרטית

תכנון הבניה למגורים הינו עיקר תעסוקת הסטודיו והבסיס לנסיון רב השנים בענף הבניה הפרטית ופרויקטי עיצוב פנים. מוצגים לפניכם פרוייקטי הסטודיו

Read More »

עיר העתיד

ברוכים הבאים למחקר המתמשך של הסטודיו אודות 'עיר העתיד' – הלא היא העיר האוטופית שכולנו רוצים לחיות בה: בלי משכנתא, עם

Read More »

פרויקטים נבחרים:

עכו - תכנון עירוני

הרצאה מצולמת ובה ניתוח של ארי את סיטואציה הייחודית לעכו במרחב העירוני, הסבר על שכבות העיר השונות והצעה לתיקון וחיבורן באמצעות שדרה עירונית הנמתחת בין איזור תחנת הרכבת ועד לחוף הים.

העיר חריש - ניתוח תכנון

ניתוח התכנון שהוצע לעיר חריש רגע לפני שהפכה לאתר בניה, ביקורת הכוללת גם תכנון אלטרנטיבי שבוצע עבור עמותת 'חריש הירוקה' שעתרה בבג"צ כנגד הפיכת העיר לחרדית.

סטודיו בריחן:

הסטודיו לאדריכלות ממוקם  במושב ריחן. תוכנן בין 2013-2015 (במהלך שנתיים)
בנייתו החלה בינואר 2016 ונסתיימה ביולי 2016.
שיטת הבניה: הסטודיו בנוי בשיטה קונבנציונלית מעורבת בבניה קלה בפנל מבודד בגימור גלי. הפתחים כולם עשויים ברזל צבוע וזיגוג טריפלקס. הריצוף בבטון אדריכלי וחיפוי גבס פנימי.

הסטודיו תוכנן אמנם ע"י ארי, אולם ביצועו באופן עצמאי וע"י חברים הינו מודל מעניין, מהנה ומומלץ למי שמעוניין לחתוך בעלויות ועדיין לשמור על רמות תכנון וביצוע גבוהות, תוך ירידה לפרטים

 

שלבים ראשוניים

הסטודיו כיום

שותפים לפרויקט

קרדיטים למבצעים:
 
רן נשיב – עבודות הקמה, ניהול ביצוע עבודות גבס וחיפויים.
אלי אטיאס – עבודות שפכטל וצבע
עיצובים בבטון (דני) – עבודת בטון אדריכלי
לביא כהן: עבודות מסגרות ועידוד
ארי נשיב – ניהול הבניה, פרזול פתחי ברזל 

אהבתם? תנו לייק

התלהבתם ורוצים גם? הגיבו